Wikipedia
Oskar mükafatı (2012)
2012-ci il fevralın 26-sı ABŞ-ın Los-Anceles şəhərində Amerika Kino Akademiyasının əsas mükafatı olan “Oskar”-ın 84-cü mərasimində ən yaxşılar mükafatlandırıldı. Gözlənildiyi kimi “Aktyor” 5 nominasiyada qalib gələrək 2011-ci il in ən yaxşı filmi seçildi. Ən yaxşı animasiya filmi nominasiyasında “Ranqo” və ən yaxşı xarici film nominasiyasında ilk dəfə İran filmi Nadirin Simindən ayrılması qalib oldu.
“Oskar” mükafatının 2011-ci il üçün qalibləri
2011-ci ilin ən yaxşı filmi nominasiyasının qalibi
- Aktyor Qalib
- Nəsillər
- Extremely Loud & Incredibly Close/ Son dərəcə yüksək və qadağan olunan qədər yaxın
- The Help / Köməkçi
- Hugo/ Zaman gözətçisi
- Midnight in Paris
- Moneyball/ Hər şeyi dəyişən adam
- The Tree of Life/ Həyat ağacı
- War Horse/ Döyüş atı
Ən yaxşı aktyor nominasiyasının qalibi
- Jan Düjarden - Aktyor -Qalib
- Demián Bichir - A Better Life
- Corc Kluni - Nəsillər
- Qari Oldmen - Tinker Tailor Soldier Spy
- Bred Pitt - Hər şeyi dəyişən adam
Ən yaxşı aktrisa nominasiyasının qalibi
- Meryl Streep - The Iron Lady Qalib
- Glenn Close – Albert Nobbs
- Viola Davis - Köməkçi
- Rooney Mara - The Girl with the Dragon Tattoo
- Michelle Williams - Merilinlə bir həftə
Ən yaxşı ikinci dərəcəli aktyor nominasiyasının qalibi
- Christopher Plummer - Beginners - Qalib
- Kenneth Branagh - Merilinlə bir həftə
- Jonah Hill - Hər şeyi dəyişən insan
- Nick Nolte - Döyüşçü
- Max von Sydow - Son dərəcə yüksək və qadağan olunan qədər yaxın
Ən yaxşı ikinci dərəcəli aktrisa nominasiyasının qalibi
- Octavia Spencer - The Help - Qalib
- Bérénice Bejo - Aktyor
- Jessica Chastain - Köməkçi
- Melissa McCarthy - Bridesmaids
- Janet McTeer - Albert Nobbs
Ən yaxşı bədii animasiya filmi nominasiyasının qalibi
- Ranqo - Gore Verbinski - Qalib
- A Cat in Paris
- Chico & Rita
- Kung Fu Panda 2
- Puss in Boots
Ən yaxşı foto işi nominasiyasının qalibi
- Zaman gözətçisi - Robert Richardson - Qalib
- Aktyor
- The Girl With The Dragon Tattoo
- Həyat ağacı
- War Horse
Ən yaxşı quruluşçu rəssam nominasiyasının qalibi
- Zaman gözətçisi - Qalib
- Aktyor
- Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
- Parisdə geceyarısı
- DÖyüş atı
Ən yaxşı kostyum dizaynı nominasiyasının qalibi
- Aktyor - Qalib
- Anonymous
- Zaman gözətçisi
- Jane Eyre
- W.E.
Ən yaxşı rejissor nominasiyasının qalibi
- Aktyor - Qalib
- Nəsillər
- Zaman gözətçisi
- Parisdə gəcəyarısı
- Həyat ağacı
Ən yaxşı sənədli film nominasiyasının qalibi
- Undefeated- Qalib
- Hell and Back Again
- If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
- Paradise Lost 3: Purgatory
- Pina
Ən yaxşı sənədli qısa film nominasiyasının qalibi
- Saving Face - Qalib
- The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement
- God is the Bigger Elvis
- Incident in New Baghdad
- The Tsunami and the Cherry Blossom
Ən yaxşı montaj nominasiyasının qalibi
- The Girl with the Dragon Tattoo - Qalib
- Aktyor
- Nəsillər
- Zaman gözətçisi
- Hər şeyi dəyişən adam
Ən yaxşı xarici film nominasiyasının qalibi
- Iran, “ Nadirin Simindən ayrılması (film, 2011) ” - Qalib
- Belgium, “Bullhead”
- Canada, “Monsieur Lazhar”
- Israel, “Footnote”
- Poland, “In Darkness”
Ən yaxşı qrim nominasiyasının qalibi
- The Iron Lady - Qalib
- Albert Nobbs
- Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
Ən yaxşı soundtrack nominasiyasının qalibi
- The Artist - Qalib
- The Adventures of Tintin
- Hugo
- Tinker Tailor Soldier Spy
- War Horse
Ən yaxşı qısa animasiya filmi nominasiyasının qalibi
- The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore - Qalib
- Dimanche/Sunday
- La Luna
- A Morning Stroll
- Wild Life
Ən yaxşı qısa film nominasiyasının qalibi
- The Shore - Qalib
- Pentecost
- Raju
- Time Freak
- Tuba Atlantic
Ən yaxşı səs montajı nominasiyasının qalibi
- Hugo - Qalib
- Drive
- The Girl with the Dragon Tattoo
- Transformers: Dark of the Moon
- War Horse
Ən yaxşı səs nominasiyasının qalibi
- Hugo - Qalib
- The Girl with the Dragon Tattoo
- Moneyball
- Transformers: Dark of the Moon
- War Horse
Ən yaxşı vizual effekt nominasiyasının qalibi
- Hugo - Qalib
- Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2
- Real Steel
- Rise of the Planet of the Apes
- Transformers: Dark of the Moon
Ən yaxşı adaptasiya edilmiş ssenari nominasiyasının qalibi
- Nəsillər- Qalib
- Zaman gözətçisi
- The Ides of March
- Hər şeyi dəyişən adam
- Tinker Tailor Soldier Spy
Ən yaxşı ssenari nominasiyasının qalibi
- Parisdə geceyarısı - Qalib
- Aktyor
- Bridesmaids
- Margin Call
- Nadirin Simindən ayrılması (film, 2011)
Ən yaxşı montaj işi nominasiyasının qalibi
- The Girl with the Dragon Tattoo
- The Artist
- The Descendants
- Hugo
- Moneyball